
12 Полезни свойства на Гинко Билобата
01/12/2025
8 Полезни свойства на куркумата
01/16/2025Богата е на хранителни вещества.
Листата и корените на копривата съдържат разнообразие от витамини (A, C, K и няколко от група B), минерали (калций, желязо, магнезий, фосфор, калий и натрий), мастни киселини (линолова, линоленова, палмитинова, стеаринова и олеинова) и всички есенциални аминокиселини. Много от тези съединения действат като антиоксиданти в организма, предпазвайки клетките от увреждания, причинени от свободни радикали.
Намаляване на възпалението.
Копривата съдържа съединения, които могат да потиснат възпалителните процеси. Проучвания показват, че приемът на добавки с коприва може да облекчи симптомите на артрит.
Облекчаване на симптомите на увеличена простата (BPH).
При мъже с доброкачествена простатна хиперплазия (BPH) екстрактът от коприва може да помогне за облекчаване на краткосрочни и дългосрочни проблеми с уринирането без значителни странични ефекти.

Облекчаване на симптомите на сенна хрема.
Копривата е обещаващо природно средство за лечение на сенна хрема. Лабораторни изследвания показват, че екстрактите от коприва могат да инхибират възпалителните процеси, които предизвикват сезонни алергии, включително блокиране на хистаминовите рецептори и предотвратяване освобождаването на химикали, предизвикващи алергични симптоми.
Понижаване на кръвното налягане.
Изследвания показват, че копривата може да понижи кръвното налягане чрез стимулиране на производството на азотен оксид, който действа като вазодилататор, и чрез съдържание на съединения, които действат като калциеви канални блокери, релаксирайки сърцето и намалявайки силата на контракциите му.

Контрол на кръвната захар.
Проучвания свързват копривата с по-ниски нива на кръвната захар. Тя съдържа съединения, които могат да имитират ефектите на инсулина.
Подобряване на усвояването на желязо чрез витамин C.
Витамин C подпомага усвояването на желязо, като преобразува тривалентното желязо (Fe³⁺) в по-лесно усвоимата двувалентна форма (Fe²⁺), което улеснява абсорбцията му от чревните клетки.
